24 Haziran 2015 Çarşamba

Hocalarımız Sosyal Medyada da olmalı mı?


Bugün erken sayılabilecek bir saatte fakültede olunca dedim Salih hocayı ziyaret edeyim, duasını alayım. Elinde pahalı bir oyuncak bir şeyler yazmaya çalışıyordu.
-Hocam dedim! Benim de öyle pahalı bir oyuncağım olsa ben de oynarım!
-Mehmet, dedi, bir yorum yazmaya çalışıyordum da…
-Evet. Hocam maşallah sizi takip ediyoruz ve varlığınızı hissetmek bize güven veriyor, dedim.
Sonra günümüzde bir trend olan Sosyal Medya fenomeni hakkında konuştuk.
-Hocam sizlerin orada olması ister istemez bir çok insana çeki düzen veriyor. dedim. Hoca:
-Haliyle bizim vaktimiz de çok, geziniyoruz, çeşitli yorumlar yazıyoruz, iyi de oluyor dedi.
Ve benim “Hocalarımızın varlığı, bizleri daha bir temkinli olmaya sevk eder” tespiti üzerine ülkemizde tanınmasına büyük katkı sağladığı  büyük İslam Alimi Muhammed Hamidullah hocadan bir hatıra nakletti. Hoca yaşça genç olan ve fakat İslam’a karşı saldırgan ve aşağılayıcı bir üslubu olan bir müsteşrikin derslerini takip edermiş. Demişler ki:
-Hocam, siz bu genç müsteşrikten ne öğreneceksiniz ki?! Niye boşuna vakit kaybediyorsunuz? Hoca:
-Öyle değil demiş. Ben onun derslerine bir şeyler öğreneyim diye gitmiyorum. Biliyorum ki ben orada hazır bulunduğum zaman o ister istemez kendisine çeki düzen verecek ve İslam aleyhine olur olmaz şeyler anlatamayacak.
İşte bu!
Koskoca İslam’a adanmış bir ömür. Allah rahmet eylesin Muhammed Hamidullah hocamızı ve onun emsali Salih Tuğ gibi hocalarımızı çoğaltsın. Hocalarımızın gölgesi üstümüzde olsun ki hem bize güven gelsin, hem de kendimize biraz olsun çeki düzen verelim.
Sağlıklı uzun ömürler sevgili Salih Hocam.
Gölgeniz üzerimizden eksik olmasın.
Dua ile!
24.06.2015

GARİBCE


2 yorum:

  1. Bence de olmalı güzel şeyleri doğru bildiklerini paylaşmalılar, çünkü herkesin hocalara birebir ulaşma imkanı yok. Ama internet ve s.paylaşım siteleri ile herkes bildiği itimat ettiği sevdiği hocaları takip edip onların paylaşımlarından istifade edebilir. Ama siyasetten uzak olmalılar, sadece kitaba ve sünnete göre doğru bildiklerini ve doğru yorumladıklarını paylaşmalılar. Ben şahsen M. Erdoğan hocamı takip ediyorum ve yazılarından faydalanıyorum.Allah kalemini bereketli kılsın. Allah razı olsun

    YanıtlaSil
  2. Sacit Türker Ne güzel bir açıklama oldu hocam. İnsanın eliyle ve diliyle düzeltebilme gayreti. Çağımızın dili bu. 'Bizden de bu kadar' diyerek bir şeyler yazıp okuyor ve öğreniyoruz. Bu sahada mutedil, dengeli, bilgili ve irfan sahibi kimselerin çoğalması gerekiyor. Buradaki dil ve üslubun nezahet ve nezaketi açısından elzem. Selam ve hürmetlerimle.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...